lut 19

Czy to dobry moment na inwestowanie w mieszkania, czy też czeka nas powtórka kryzysu sprzed dekady?

Tematem przewodnim newslettera jest odpowiedź na nurtujące wielu pytanie, czy to dobry moment na inwestowanie w mieszkania, czy czeka nas powtórka kryzysu sprzed dekady? Naszym zdaniem polskich inwestorów na rynku nieruchomości czeka co najmniej kolejny rok lub dwa dynamicznych wzrostów cen, a sygnałów dla ich załamania obecnie nie widać.

Obecna sytuacja makroekonomiczna polskiej gospodarki należy do jednych z najlepszych w ostatnich 10 latach – wysoki wzrost gospodarczy, rekordowo niskie bezrobocie i szybki wzrost wynagrodzeń przyczyniają się do wzrostu zamożności Polaków. Kluczową barierą dla utrzymania tak wysokiej dynamiki PKB w najbliższej przyszłości będą głównie ograniczenia w dostępności siły roboczej i w mocach produkcyjnych przedsiębiorstw – w krótkim i średnim terminie przełoży się to jednak na dalszy szybki wzrost wynagrodzeń oraz ściągania siły roboczej zza granicy, co będzie sprzyjało rozwojowi rynku wynajmu mieszkań.

Co prawda od 5 lat do czynienia ze stałym wzrostem cen mieszkań, pozostają one nadal poniżej szczytów sprzed 10 lat, a w ujęciu realnym są wciąż o ok. 35% poniżej tych szczytów – rośnie dostępność mieszkań dla nabywców. Dynamika cen mieszkań pozostaje niska w porównaniu do historycznych wzrostów, jak i sytuacji w innych krajach UE. Głównym czynnikiem napędzającym wzrosty cen mieszkań są rosnące koszty budowy nowych budynków, w odróżnieniu od sytuacji sprzed kryzysu z 2008 roku. Dzięki szybkiemu wzrostowi wynagrodzeń i nadal istotnej luce w dostępności mieszkań (brak odpowiedniej liczby mieszkań na rynku), czynsze najmu rosną w podobnym tempie co ceny mieszkań, utrzymując rentowność najmu.

 

Zapraszamy do lektury całego raportu z listopada 2018 r., który znajduje się pod tym LINKIEM.

Zapraszamy również do lektury raportu mBanku ze stycznia 2019 r. o tym samym temacie.