Inwestowanie w nieruchomości od lat uważane jest przez Polaków za najbezpieczniejszą i jedną z najbardziej dochodowych form inwestowania. Nie jest to pogląd nieuzasadniony – rynek nieruchomości jest stabilniejszy i bardziej przewidywalny od rynków kapitałowych czy akcji. Ponadto, zabezpieczenie w formie własności realnego lokalu daje poczucie bezpieczeństwa. Co więcej, wzrost wartości mieszkań w dłuższej perspektywie wiele osób uważa za pewnik. Rozsądnie zakupione mieszkanie może dodatkowo przynosić regularne przychody, których opłacalność wyraźnie przekracza np. lokaty bankowe. Dla wielu osób trudnymi do przekroczenia barierami są jednak konieczność posiadania dużego budżetu oraz obawa przed chybioną inwestycją. Jak przygotować się do pierwszego zakupu by ominąć wszystkie rafy?
1. Ustal swoje cele i możliwości
Niektórzy wynajem odziedziczonego mieszkania traktują jako dodatkowe wsparcie domowego budżetu. Inni konsekwentnie odkładają pieniądze na kolejne mieszkania by osiągnąć w przyszłości wolność finansową. Jeszcze inni traktują obrót nieruchomościami jako pełnowymiarową pracę. Każda strategia może być dobra, jeżeli tylko realizuje się ją świadomie i systematycznie. Określenie, dlaczego chcemy inwestować w nieruchomości i jaki cel chcemy osiągnąć powinno być punktem wyjścia do jakichkolwiek działań. Wiele osób decydując o kupnie nieruchomości wciąż kieruje się przede wszystkim własnym odczuciem. Tymczasem inne mieszkanie kupimy dla siebie, inne z myślą o wynajmie, a jeszcze inne by podnieść jego wartość i szybko sprzedać.
Sposobów zarabiania na nieruchomościach jest wiele, trzeba więc odpowiedzieć sobie na wstępie na kilka pytań. Czy zależy nam na jednorazowym zysku, czy na stałych, długoterminowych przychodach? Czy chcemy kupować mieszkanie z myślą o szybkim zwrocie, czy o inwestycji na dekady? Czy pierwszy zakup ma być częścią dłuższego planu, czy jednorazowym ulokowaniem nadwyżki finansowej? Wreszcie warto zastanowić się nad tym, ile czasu i energii jesteśmy w stanie poświęcić swoim mieszkaniom, oraz jakie zadania lepiej przekazać komuś innemu.
2. Określ budżet, jaki możesz przeznaczyć na nieruchomości
Wiele osób interesuje się mieszkaniami dopiero wówczas, gdy posiada znaczące nadwyżki finansowe. To bardzo komfortowa sytuacja zakupowa, jednak zgromadzenie takich środków nie jest łatwe. Co więcej, często wydawanie dużej gotówki na inwestycje wcale nie jest najbardziej opłacalne. Wielu inwestorów nawet posiadających wystarczające środki woli wspomagać się kredytem, by nie zamrozić własnych pieniędzy. Warto jednak pamiętać, że jest to rozsądne rozwiązanie przede wszystkim w sytuacji, gdy mieszkanie jest w stanie zarobić przynajmniej na spłatę własnego kredytu. Lewarowanie kredytami potrafi znacząco przyspieszyć budowanie portfela mieszkań i realizację kolejnych zakupów, jednak bez dodatkowych zabezpieczeń niesie za sobą poważne ryzyko związane z problemami z płynnością finansową. Inwestorzy, którzy korzystają z pomocy banków powinni dokładnie przemyśleć swoje kroki i trzymać się ustalonego wcześniej planu działania. Mieszkania i oferty powinny być zatem dopasowywane do budżetu, nigdy odwrotnie.
3. Przygotowanie merytoryczne
Wysoka rentowność i stabilny rynek sprawiają, że zainteresowanie nieruchomościami jest duże, a to oznacza inwestorzy muszą ze sobą konkurować, a najlepsze okazje znikają z rynku w ciągu kilku godzin. Umiejętność oceny rzeczywistej wartości mieszkania oraz jego potencjału inwestycyjnego, znajomość rynku, oszacowanie ryzyka, ukrytych wad i dodatkowych kosztów jakie trzeba ponieść przy konkretnej inwestycji, a przede wszystkim szybkość w podejmowaniu decyzji zapewnią w tej rywalizacji przewagę.
Trudno oczekiwać tych cech od osoby, która dopiero zaczyna przygodę z nieruchomościami. Warto więc dobrze przygotować się do pierwszej inwestycji i korzystać z doświadczenia innych. Pomocne mogą być zatem kontakty z pośrednikami, doradcami kredytowymi i podatkowymi, innymi inwestorami oraz oczywiście osobami zajmującymi się wsparciem inwestycji. Nawet jeśli wolisz angażować się w inwestowanie tylko na tyle, na ile jest to możliwe, nie masz czasu ani ochoty by śledzić trendy na rynku i zmiany w prawie, współpraca z profesjonalistami pozwoli uniknąć wielu bolesnych błędów i konkurować z sukcesami z nawet najbardziej wymagającą konkurencją.
Zobacz jak możesz zacząć inwestować TUTAJ lub umów się na DARMOWĄ KONSULTACJĘ. A jeśli nie chcesz się kłopotać z poszukiwaniem mieszkania, zobacz nasze OKAZJE INWESTYCYJNE.
Comments are closed.