lut 17

Inwestowanie w Szczecinie

Szczecin w ostatnich latach staje się ciekawą alternatywą dla inwestorów szukających mieszkań na wynajem. To miasto o dużym potencjale, posiadające wszelkie udogodnienia, które mają większe lokalizacje, takie jak Warszawa, Kraków czy Wrocław, jednak oferujące o nieruchomości o znacznie niższych cenach. Jego niezwykła architektura w centrum miasta, opierająca się na klasycznym geometrycznym układzie ulic w szachownicę oraz charakterystycznych gwiaździstych placach, przywodzi na myśl place i ulice paryskie. Z tego właśnie powodu Szczecin nazywany bywa „Paryżem Północy”.

Charakteryzuje się wyjątkowym położeniem, pomiędzy Morzem Bałtyckim, rzeką Odrą i jeziorem Dąbie, tuż przy granicy polsko – niemieckiej. Szczecin jest najdalej oddalonym od Warszawy miastem wojewódzkim. Mimo tego jest siódmym pod względem ludności miastem w Polsce, oraz jedną z ośmiu największych aglomeracji w naszym kraju. Główną gałęzią gospodarki w mieście jest oczywiście gospodarka morska, znajduje się tu port dwóch przedsiębiorstw żeglugowych: Polskiej Żeglugi Morskiej i Euroafrica, choć przemysł stoczniowy jako taki, poza stoczniami remontowymi i rzecznymi w zasadzie już nie funkcjonuje. Pracę zapewniają za to dwie specjalne strefy ekonomiczne, Specjalna Strefa Ekonomiczna Euro-Park Mielec oraz Kostrzyńsko-Słubicka Specjalna Strefa Ekonomiczna. Przedsiębiorcy podejmujący działalność gospodarczą na terenie podstref ekonomicznych mogą skorzystać ze zwolnienia z części podatku dochodowego CIT lub części dwuletnich kosztów pracy.

Szczecin zapewnia wysoką różnorodność dostępnych mieszkań. Jego położenie nad Bałtykiem i nad Odrą, liczne tereny zielone i dobrze rozwinięta infrastruktura miejska sprawiają, że zainteresowani kupnem mieszkania klienci i inwestorzy znajdą oferty zarówno w nowym budownictwie, luksusowe i o wysokim standardzie, jak i świetne okazje inwestycyjne w starych kamienicach i blokach z wielkiej płyty, świetnie nadające się na flipping. Wg. Raportu NBP średnie ceny zakupu za m2 w Szczecinie kształtują się okolicach 7 069 zł/m2 dla rynku pierwotnego i 6 218 zł/m2 dla rynku wtórnego. Ciekawą inwestycją, która wytycza nowe standardy dla szczecińskich nieruchomości jest Hanza Tower, budynek, który w swoich 104 metrach wysokości pomieści 480 mieszkań. Na ostatnim piętrze planowany jest taras widokowy, dający wyjątkową możliwość podziwiania panoramy miasta, na który mieszkańcy będą mogli dostać się superszybką, nowoczesną windą w 30 sekund! Budynek ten stanowi wyjątek wśród typowych inwestycji w Szczecinie, pod względem koncepcji, standardów i cen.

O ile kupujący mieszkania konsumenckie zdecydowanie bardziej cenią sobie dzielnice, w których powstają nowe osiedla w okolicach terenów zielonych, jak Warszewo, Pogodno i Krzekowo, najlepsze mieszkania pod inwestycje w najem znajdują się w centrum miasta. Optymalnym mieszkaniem, dającym największy zwrot z inwestycji jest w Szczecinie kawalerka właśnie w centrum Szczecina. Powstaje tam co prawda dużo apartamentowców z mieszkaniami o wysokim standardzie, jednak najemcy w Szczecinie zdecydowanie poszukują małych kawalerek. Duże, luksusowe mieszkania w apartamentowcach ciężko jest wynająć i szczeciński najemca nie jest jeszcze przygotowany na wynajem tego typu mieszkania. Dostępne bardzo często w Szczecinie małe lokale w starszych budynkach i blokach mogą być świetnym rozwiązaniem dla tych inwestorów, którzy szukają okazji cenowych. Niski koszt zakupu mieszkania do remontu pozwala na przeprowadzenie remontu na dowolną skalę, tak, aby dostosować go do potrzeb najemców i osiągnąć optymalny zwrot z inwestycji. Średnia cena za pokój w Szczecinie to ok 700 zł (ceny kształtują się od 500 do 1000 zł), kawalerkę wynajmiemy za kwotę średnio 1450 zł, zaś mieszkanie dwupokojowe za średnio 2000 zł, w zależności od lokalizacji i standardu. Kim jest typowy szczeciński najemca? Można zaobserwować, iż w dużej części mieszkania w Szczecinie wynajmują pracownicy z Ukrainy, licznie obecni nawet na naszej zachodniej granicy. Wynajmujący mogą tez liczyć na studentów osiemnastu szczecińskich uczelni, między innymi Akademii Morskiej w Szczecinie, Uniwersytetu Szczecińskiego, czy Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego, oraz pracowników biur i zakładów pracy.

 

Dowiedz się więcej z webinaru: https://youtu.be/VEG56RId964