maj 31

Inwestycja w kawalerkę – to może się opłacać

Jest wiele możliwości inwestycji w nieruchomości. Może być to zakup i wynajem kawalerki, mieszkania dwupokojowego trzypokojowego czy innej formy lokalu.

Inwestycja w nieruchomość to dobra decyzja inwestycyjna, jeżeli bierzemy pod uwagę takie czynniki jak bezpieczeństwo czy dość wysoką stopę zwrotu. Zapytajmy wprost – ile można na tym zarobić? Tutaj warto wziąć pod uwagę wiele aspektów, które wpływają na atrakcyjność nieruchomości, są nimi: lokalizacja, standard wykończenia mieszkania, czy też wielkość. Studenci, pracownicy, obcokrajowcy będą poszukiwać kawalerek lub mieszkań wielo-pokojowych, pary najczęściej dwupokojowych.

Kawalerka do wynajęcia – kiedy to się opłaca?

Natomiast czynnikiem dominującym przy decyzji czy dana kawalerka do wynajęcia jest opłacalna, będzie cena, to od niej będzie zależeć wysokość stopy zwrotu. W Warszawie ceny kawalerek, które z dużym prawdopodobieństwem zapewne od ręki znajdą najemców, zaczynają się od 270 tys. zł i sięgają nawet do 600 tys. zł w centrum miasta. Z analiz wynika, że opłaca się kupić kawalerkę, jeśli jej cena nie przekroczy 350 tys. zł. Istotnym jest, aby pamiętać o dodatkowym opłatach, takich jak koszty pośrednika, podatek od czynności cywilnoprawnych czy notariusza. Te dodatki to kwoty dochodzące do 6% ceny mieszkania. Wynajem kawalerki o powierzchni 25 m2 – 30 m2 to osiąga wysokość czynszu od 1450 zł do 1800 zł plus opłaty, czyli czynsz administracyjny oraz media. Przy obecnych cenach zakupu mieszkań w Warszawie możemy liczyć na zwrot z inwestycji na poziomie od 4,8 proc. do 6 proc. W innych miastach takich jak Łódź, Katowice, Lublin i Rzeszów, kawalerki można kupić od 150 tys. zł do 250 tys. zł. Tam możemy liczyć na zwroty od 5,5 proc. do nawet do 6,8 proc.

Inne rozwiązania

Są sposoby na to, aby uzyskać większą stopę zwrotu na inwestycji w nieruchomość. Możemy to osiągnąć, kupując mieszkanie wielo-pokojowe na wynajem. Takie mieszkanie warto dobrze przygotować do najmu, wyodrębniając autonomiczne pokoje, które mogą być wynajmowane oddzielnie. Przy takim rozwiązaniu możemy uzyskać większą stopę zwrotu niż kawalerka do wynajęcia, nawet 7%. Przy podjęciu decyzji o zakupie mieszkań warto odpowiedzieć sobie na kilka pytań. Do jakiej kwoty szukamy mieszkania, jakich stóp zwrotu oczekujemy. W jakim mieście chcemy inwestować oraz komu finalnie chcemy takie mieszkanie wynająć. Warto zastanowić się, czy chcemy sami obsługiwać taką inwestycję, czy może zlecić zarządzanie firmie, która się w tym specjalizuje. Koszty takiej usługi nie jest wysoki, a mamy pewność, że naszą inwestycją zajmą specjaliści.