sie 21

Jak dobrze wycenić mieszkanie do wynajmu?

Posiadanie własnego ciepłego gniazdka jest niezaprzeczalnym luksusem, ale może być również inwestycją. Obecnie na rynku nieruchomości ceny lokali są bardzo wysokie. Oznacza to, że możesz dobrze zarobić na swoich czterech kątach. W jaki sposób? W bardzo prosty – istnieje duża szansa, że Twoja własność jest teraz warta więcej, niż była w momencie jej zakupu. Dlatego możesz ją wynająć lub sprzedać drożej. Jeżeli zastanawiasz się, jak dobrze wycenić mieszkanie do wynajmu, to zapraszamy do zapoznania się z naszym artykułem.

Dobra wycena to podstawa!

To, w jaki sposób wycenisz mieszkanie, może znacząco wpłynąć na Twój zysk, albo wręcz przeciwnie – na stratę. Dlatego tak ważne jest, aby kwota była oszacowana prawidłowo. Przedstawimy kilka sposobów, a następnie omówimy każdy z nich. Gdzie szukać pomocy w kalkulacjach? Odpowiadamy:

  • internet – źródło informacji na każdy temat,
  • agencje nieruchomości,
  • rzeczoznawca.

Powyższa lista mogłaby być dłuższa, ale uważamy, że tam znajdziecie wystarczająco dużo informacji oraz otrzymacie fachową pomoc.

Internet i jego możliwości

Może się to wydawać niezbyt rzetelnym źródłem wiedzy, natomiast zastanów się, gdzie są zamieszczane ogłoszenia wynajmu nieruchomości? Dokładnie, w internecie! Dlatego można tam znaleźć mnóstwo informacji o tym, jak dobrze wycenić mieszkanie do wynajmu. Warto przejrzeć udostępnione oferty, gdyż jesteśmy pewni, że znajdziesz tam lokale podobne do Twoich. Pozwoli Ci to określić przybliżoną kwotę, którą powinieneś pobierać za udostępnienie domostwa. Pamiętaj jednak, że ceny podane na portalach ogłoszeniowych, są zazwyczaj lekko zawyżone. Ma to swój cel, gdyż podczas ewentualnych negocjacji pomiędzy wynajmującym a najemcą, można zejść z ceny i nadal uzyskać satysfakcjonującą zapłatę. Przyszły domownik również będzie zadowolony.

Jeżeli nie masz ochoty na przeglądanie setek ogłoszeń, to możesz skorzystać z portali, które przedstawiają realne kwoty wynajmu nieruchomości, uwzględniając miejsce położenia czterech kątów, metraż, liczbę pomieszczeń oraz oczywiście stan lokalu i rok budowy. Mając takie informacje, możesz oszacować wartość swojego mieszkania. Wolno Ci również poprosić o indywidualną wycenę, ale pamiętaj, że odbywa się ona na podstawie zdjęć i informacji, które następnie są porównywane z tymi posiadanymi przez portal. Nie będzie to profesjonalna kalkulacja, jednak z pewnością kwota będzie bardzo zbliżona do tej, którą rzeczywiście powinieneś pobierać za wynajem. W internecie znajdziesz sporo stron, które dokonują ocen online, a co najważniejsze – robią to bezpłatnie.

A może agencja?

Omówmy teraz agencje nieruchomości. Uważamy, że w takich miejscach możesz znaleźć najbardziej fachową pomoc. W końcu pracownicy takich miejsc mają do czynienia z mieszkaniami na co dzień. Dlatego kto inny mógłby dokonać bardziej rzetelnej wyceny? Albo raczej najkorzystniejszej dla Ciebie? Śmiemy wątpić, że nikt. Korzystając z usług biura nieruchomości, możesz mieć pewność, że Twoje cztery kąty zostaną oszacowane na dużą kwotę. Twoi zleceniobiorcy zyskują na takim interesie. W końcu walczą o swoją prowizję. Natomiast jeżeli zdecydujesz się na sprzedaż bezpośrednio agencji, to będzie wręcz odwrotnie – zaproponują niską kwotę, aby następnie dużo zarobić na Twojej byłej własności. Wracając do wynajmu, możesz również skorzystać z pomocy przy dekorowaniu lokalu, co znacznie podwyższy jego wartość i z pewnością przyciągnie wielu najemców.

Rzeczoznawca i jego metody

Powyższe informacje mogą być pomocne przy tworzeniu niezobowiązującej wyceny. Jednak jeżeli potrzebujesz oficjalnego dokumentu potwierdzającego wartość Twojego mieszkania, to pozostaje Ci tylko jedno rozwiązanie – skorzystanie z usług rzeczoznawcy. Urzędnik z odpowiednimi kwalifikacjami bez problemu pomoże Wam w oszacowaniu odpowiedniej kwoty. Najpopularniejszymi metodami używanymi przez ekspertów w celu określenia wartości nieruchomości są:

  • podejście porównawcze – działania podobne do tych wykonywanych przez portale dokonujące wycen online, jednak dużo bardziej rzetelne i profesjonalne. Rzeczoznawca porównuje około 20-30 miejsc, biorąc pod uwagę lokalizację, metraż, liczbę pokoi oraz wiele innych parametrów. Dokonując analizy, wykorzystuje wszystkie dostępne informacje i dokumenty, między innymi księgi wieczyste, rzeczywiste ceny transakcyjne, czy też dane statystyczne. Dzięki temu jest w stanie określić minimalną oraz maksymalną kwotę, którą można pobierać za wynajem mieszkania.
  • podejście dochodowe – rzadko używana metoda, która polega na określeniu wartości nieruchomości na podstawie przewidywań, czyli wartość mieszkania wynosi tyle, ile przewidywany z niego dochód. Jednak nie każde domostwo można w taki sposób wycenić.

Występuje jeszcze podejście kosztowe i mieszane, ale biegli raczej unikają tych metod. Najczęściej decydują się na porównawcze, inaczej zwane analizą.

Decydując się na skorzystanie z usług rzeczoznawcy, masz pewność, że dokument, który otrzymasz, jest niepodważalnym potwierdzeniem wartości Twojej nieruchomości. Można się powoływać na tę wycenę przez 12 miesięcy, po tym czasie, w razie potrzeby, trzeba wykonać kolejną. Musimy jeszcze wspomnieć, że za usługi rzeczoznawcy będziesz musiał zapłacić około kilkuset złotych.

Mamy nadzieję, że pomogliśmy się dowiedzieć jak dobrze wycenić mieszkanie do wynajmu. Życzymy Ci jak najwyższych dochodów z Twoich czterech kątów.