lut 28
Ankieta osobowa najemcy

Jak powinna wyglądać ankieta osobowa potencjalnego najemcy?

Jak wiesz, wynajem nieruchomości to doskonały sposób na uzyskanie dochodu pasywnego. Należy jednak pamiętać, że jest on obarczony pewnym ryzykiem; wpuszczając obcych ludzi do Twojego mieszkania, nie wiesz przecież, z kim masz do czynienia. Istnieje prosty sposób zabezpieczenia swoich interesów: ankieta osobowa najemcy. Jak powinien wyglądać taki dokument i o co warto w nim zapytać?

Poznajmy się

Podstawowe dane, o jakie należy poprosić to imię, nazwisko oraz telefon kontaktowy i adres e-mail. Ponadto, masz prawo zweryfikować najemcę, wnioskując o podanie następujących informacji:

  • dotychczasowy adres domowy lub zameldowania,
  • miejsce pracy (adres firmy oraz zajmowanie stanowisko),
  • dane kontaktowe do dwóch osób: rodziców, przyjaciół itp. Ta informacja przyda się w razie nieprzewidzianych wypadków, a zarazem będzie formą zabezpieczenia – jeśli wynajmujący okaże się nieuczciwy, bliskie mu osoby dowiedzą się o tym od Ciebie.

Ważne deklaracje

Poza powyższymi danymi ankieta powinna też zawierać dwa istotne zapisy:

  • oświadczenie najemcy, że ma zamiar wynajmować nieruchomość jedynie w celach mieszkaniowych;
  • pisemne określenie liczby osób, które będą stale przebywać w Twoim mieszkaniu. Ma to znaczenie przy ustalaniu wysokości zaliczek na media lub wywóz śmieci.

Otrzymanie wypełnionej ankiety pozwoli Ci uniknąć wielu nieprzyjemności. Lokator nie musi się zgadzać na jej podpisanie, ale uczciwy człowiek nie ma powodu, by odmówić. Jeżeli chciałbyś dowiedzieć się więcej na temat weryfikacji najemcy albo zlecić to zadanie komuś innemu, skontaktuj się z nami e-mailowo lub telefonicznie.