Mieszkanie pod wynajem jest doskonałą inwestycją, pod warunkiem jednak, że odpowiednio je do tego przygotujemy. O tym, jak przygotować mieszkanie do najmu, na co zwrócić szczególną uwagę i jak właściwie wykorzystywać powszechnie dostępne rozwiązania we wpisie poniżej.
Bezpieczeństwo lokalu i najemców
Przygotowanie mieszkania do najmu oznacza działania w wielu wymiarach – należy zadbać o odpowiedni wystrój wnętrza, zapewnić odpowiednie wyposażenie, usunąć wszelkie usterki techniczne i oczywiście dokładnie mieszkanie wysprzątać. Jeżeli Twój budżet jest ograniczony i nie możesz wszystkiego sfinansować od razu, w pierwszej kolejności zadbaj o bezpieczeństwo lokalu. Musisz mieć świadomość, że jako wynajmujący ponosisz prawną odpowiedzialność za stan techniczny mieszkania oraz za bezpieczeństwo osób przebywających w jego obrębie.
Zwróć uwagę na instalację elektryczną i ogrzewanie. Sprawdź, czy istniejący system jest bezpieczny, czy nie generuje zbędnych kosztów. Przyjrzyj się odpływom od toalety i wanny. Nie lekceważ nieszczelnej instalacji gazowej, niezabezpieczonych gniazdek elektrycznych. Powodów takiego podejścia jest kilka. Po pierwsze, to oczywiście kwestia bezpieczeństwa – za szczególny przypadek krzywdy lub szkody, która została spowodowana Twoim uchybieniem może grozić Ci odpowiedzialność karna. Po drugie – kwestie finansowe. Stare instalacje generują zazwyczaj wysokie koszty eksploatacyjne, co automatycznie przekłada się na mniejsze zainteresowanie takim mieszkaniem wśród najemców. Ponadto, generalny remont może Cię uchronić od poważniejszych konsekwencji, takich jak pożary czy zalania. Zadbaj o to, by w protokole przekazania mieszkania do najmu można było wpisać „stan bez uwag”.
Odpowiednie umeblowanie i wyposażenie
Kolejnym istotnym elementem w procesie przygotowania mieszkania do najmu jest kwestia wyposażenia i umeblowania. Na tym etapie wiele zależy od wybranej grupy docelowej. Zbadaj potencjał swojego mieszkania i zastanów się, komu chcesz je wynająć. Z naszego wieloletniego doświadczenia jasno wynika, że inaczej powinno być urządzone 3-pokojowe mieszkanie dla rodziny, a inaczej 3-pokojowy lokal dla studentów.
Jeśli wynajmujesz dom, może okazać się, że najemcy zechcą się wprowadzić z własnymi meblami. Wtedy wystarczy, że zainwestujesz w kuchnię i łazienkę oraz wbudujesz szafę. Jeśli jednak posiadasz na wynajem kawalerkę, musisz się liczyć z koniecznością pełnego umeblowania mieszkania. Zapewnij najemcy miejsce do spania, jedzenia i wypoczynku. Pamiętaj o szafie i biurku z krzesłem. W sypialni zazwyczaj wystarcza łóżko i mały regał. W salonie powinien znaleźć się stół, kilka składanych krzeseł oraz kanapa. Dla studentów ogromnym plusem będzie pralka, odkurzacz i mikrofalówka. W przypadku najmu długoterminowego nie ma zwyczaju wyposażania lokalu w talerze, sztućce, pościel, itp.
Ważną kwestią jest również estetyka i funkcjonalność mieszkania. Sugerujemy, aby skupić się na niedrogich, ale solidnie i dobrze wykonanych materiałach. Pamiętaj, że nie urządzasz mieszkania dla siebie, a dla najemców. Odstaw emocje, własny gust oraz upodobania na bok. Efekt musi być jak najbardziej uniwersalny.
Czystość, czystość, czystość
Przygotowując mieszkanie pod wynajem koniecznie zwróć uwagę na czystość. Sprawdź wlot wyciągu kuchennego, kratki wentylacyjne, kąty podłóg – nigdzie nie powinien zalegać kurz! Tapicerka na meblach, kanapach oraz krzesłach powinna być bez plam i zabrudzeń. Baterie nie mogą być zardzewiałe. Na blacie kuchennym nie powinny znajdować się artykuły spożywcze, przyprawy, oleje, herbaty, itp. Z mieszkania należy usunąć sztućce, talerze, wyszczerbione kubki – w przypadku gdy każdy jest od innego kompletu, nie wygląda to atrakcyjnie. Rekomendujemy, by zostawić w lokalu szczotkę, zmiotkę, mop z wiadrem, kosz na śmieci, wycieraczkę do butów przed wejściem lub w mieszkaniu, instrukcję oraz karty gwarancyjne do sprzętów. Sugerujemy również aby przed wynajmem, odmalować ściany. Białe lub beżowe będą najbardziej uniwersalne. Ponadto, biel optycznie powiększy wnętrze i da poczucie czystości oraz świeżości. Z tym kolorem, bez problemu zaadaptujesz każdą aranżację wnętrza.
Jeśli przekażesz mieszkanie najemcy w należytym stanie, masz prawo oczekiwać, że po zakończeniu umowy najmu zwróci Ci go w stanie niepogorszonym.
Zobacz też:
Jak znaleźć rzetelnego najemcę?
Jak efektywnie zarządzać mieszkaniem na wynajem?
Comments are closed.