lis 28
Jak skutecznie zarządzać najmem

Jak skutecznie zarządzać najmem? 3 wskazówki, o których powinieneś wiedzieć

Inwestowanie w nieruchomości obarczone jest pewnym ryzykiem. Dlatego, zanim zdecydujesz się na taką formę uzyskania dochodu pasywnego, zapoznaj się z naszymi wskazówkami, które pomogą Ci uniknąć zbędnego stresu.

O czym musisz pamiętać?

Podstawowym źródłem wątpliwości związanych rentownością inwestowania w nieruchomości jest kwestia uczciwości najemcy oraz potencjalnych zniszczeń w Twoim lokalu. Bardzo ważną rzeczą jest znajomość regulacji prawnych. Musisz wiedzieć, jak powinna być skonstruowana umowa wynajmu, czym jest okres ochronny najemcy i jak zakończyć współpracę z uciążliwym lokatorem.

Poznaj lokatora

Firmy zajmujące się obsługą wynajmu mieszkań często stosują gotowe formularze, zawierające szczegółową ankietę danych osobowych najemcy. Alternatywnym rozwiązaniem jest przeprowadzenie z nim rozmowy. Możesz też poprosić najemcę o przedstawienie zaświadczenia o dochodach oraz raportu z Biura Informacji Kredytowej.

Odpowiednia umowa

Często słyszy się o najmie mieszkań bez jego formalizacji. Umowy słowne nie są najlepszym rozwiązaniem w przypadku tego typu spraw. Dlatego stworzenie, a następnie podpisanie stosownych dokumentów jest po prostu niezbędne. Wówczas zarówno najemca, jak i właściciel nieruchomości mogą ustalić na wstępie, jak rozwiązać takie kwestie, jak np.:

  • sposób i termin uregulowania kaucji,
  • długość umowy,
  • przekazanie kluczy,
  • w jaki sposób rozliczać drobne naprawy lub usuwanie usterek pojawiających się w mieszkaniu w trakcie najmu.

Robienie zdjęć, sporządzanie umów, weryfikacja najemcy… to sporo zachodu jak na coś, co z definicji ma stanowić źródło dochodu pasywnego. Jeśli więc nie chcesz angażować swojego czasu i uwagi, możesz zlecić zarządzanie najmem wyspecjalizowanej firmie. Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj.