Zainwestowanie w zakup mieszkania pod wynajem wiąże się także z jego wyposażeniem. Nie tylko atrakcyjne położenie nieruchomości, zwłaszcza pod względem komunikacyjnym oraz jej układ architektoniczny mają znaczenie dla potencjalnego najemcy. Wśród kryteriów, którymi się kieruje przy wyborze lokalu mieszkalnego, są także jego umeblowanie oraz podstawowe urządzenia AGD czy RTV. W jaki sposób więc pogodzić oczekiwania przyszłych lokatorów z rozsądnym wydatkiem? Jak najlepiej wyposażyć mieszkanie do wynajmu? Trzeba się po prostu skupić na tym, co… uniwersalne.
Nie odstraszyć standardem
Skoro czasami mniej znaczy więcej, nie ma co porywać się na zbyt wysoki standard wyposażenia mieszkania. Wielu potencjalnych najemców oglądając je, może odstraszyć ten luksus i od razu wywoływać skojarzenie wysokiego czynszu. Pierwszym jednak pytaniem, na jakie trzeba sobie odpowiedzieć, jest to, kto będzie docelowo wynajmował nieruchomość? Innych warunków oczekują bowiem studenci, a jeszcze innych rodziny z dziećmi, pary czy osoby pracujące poza swoim miejscem zamieszkania. Czy ma być przeznaczone dla większej grupy osób, rotacyjnie się zmieniających czy też dla najemców nastawionych na dłuższy wynajem?
Ponadto wyposażenie mieszkania będzie również uzależnione od jego metrażu oraz układu pomieszczeń.
Uniwersalne podejście do (u)meblowania
Przy poszukiwaniu inspiracji w meblowaniu nieruchomości właściciel nie powinien się raczej kierować się swoim gustem. Nie w każdym przypadku może on okazać się spójny z oczekiwaniami przyszłego lokatora. Lepiej postawić na uniwersalizm, czyli klasyczne rozwiązania. Sprawdzi się tu z pewnością jasna kolorystyka oraz praktyczne, podstawowe w każdym domu meble oraz sprzęt AGD i RTV.
Nie ma co oszczędzać, czyli umieszczać w mieszkaniu zużyte meble – meblościanki, stary telewizor itd. Lokal do wynajęcia to nie przechowalnia, tylko miejsce, które ma „na siebie zarabiać”. Jeśli już takowe są, to warto je po prostu odświeżyć – np. przemalować fronty lub położyć na nie okleinę.
Łóżka powinny być w miarę duże i solidnie wykonane oraz wygodne. W małych lokalach sprawdzi się sofa lub narożnik. Jeśli jest to możliwe technicznie, warto rozważyć szafy wnękowe, dzięki którym łatwiej będzie utrzymać porządek. Oprócz tego mieszkania czy apartamenty wyposaża się w stół i krzesła w salonie/jadalni.
AGD – nie wszystko jest obowiązkowe
Odkurzacz, żelazko, kuchenka mikrofalowa, czajnik elektryczny, zmywarka lub inne udogodnienia są zapewne mile widziane przez najemców, ale… niekonieczne. Warto przemyśleć ten wydatek – nie jest to bowiem wyposażenie, które trzeba zapewnić wynajmującym.
Inaczej sprawa wygląda z obowiązkowym sprzętem AGD takim jak lodówka czy pralka. To urządzenia, które dodają atrakcyjności wynajmowanym mieszkaniom czy apartamentom. Posiadając na stanie taki sprzęt, łatwiej więc będzie znaleźć najemcę. Może się też zdarzyć, że osoby wprowadzające się do nieruchomości mają już takie rzeczy i chcą korzystać z nich. Wówczas właścicielowi nie pozostaje nic innego, jak tylko przechować te, które już zdążył zakupić na potrzeby wyposażenia.
Kuchnia i łazienka pod lupą
Oba te pomieszczenia są z reguły bardzo dokładnie oglądane przez docelowych najemców. Ich stan więc będzie może mieć decydujące znaczenie. Niezbędne minimum w kuchni to lodówka, kuchenka gazowa lub elektryczna. Jeśli znajdzie się w niej mikrofalówka czy zmywarka, to będzie to dodatkowy atut.
Łazienkę najlepiej urządzić w minimalistycznym stylu. Stonowane kolory, niezbędne wyposażenie w postaci prysznica/wanny, zlewu, ubikacji, szafki na kosmetyki – to wystarczy, aby pomieszczenie to spełniało podstawowe standardy.
Internet, czyli okno na świat
Dziś mało kto z wynajmujących poszukuje mieszkania pozbawionego wi-fi czy telewizji (w tym także kablowej). Dostęp do tych luksusów pozwala na łączność ze światem, pracę po godzinach, a także relaks po ciężkim dniu.
Zaplecze techniczne jest więc raczej niezbędne, jednak w umowie muszą znaleźć się szczegółowe zapisy dotyczące tego, kto pokrywa koszty abonamentu za internet czy kablówkę.
Zarządzanie najmem, czyli firma zewnętrza urządza mieszkanie
Nie każdy właściciel dysponuje jednak aż takim zakresem czasu, aby osobiście zająć się nie tylko wyszukaniem, ale i zamówienie oraz ustawieniem mebli i pozostałego wyposażenia lokalu mieszkalnego. Dlatego takim powodzeniem cieszy się usługa, jaką jest zarządzanie najmem. Na czym ona polega? Posiadacza danej nieruchomości w tych obowiązkach odciąża firma, która zajmuje się obsługą wynajmowanych mieszkań czy apartamentów. To wówczas ona – na podstawie wytycznych właściciela – zajmuje się kompleksowo sprawami, które związane są zarówno z urządzeniem nieruchomości, jak i wyszukaniem i zweryfikowaniem najemców, rozliczaniem ich z comiesięcznych opłat.
Powierzając zarządzanie mieszkaniami i apartamentami właściciel pozbywa się z jednej strony absorbującego czas ciągłego dopilnowywania wszystkich spraw związanych z najmem. Z drugiej strony zyskuje partnera, który czuwa nad tym, aby inwestycja wynajmu była realizowana zgodnie z planem.
To, w jaki sposób wyposażony zostanie lokal mieszkalny, będzie więc od wielu różnych czynników. Najważniejszym jednak jest budżet. Inwestycja w rzeczy uniwersalne, dobrej jakości za jakiś czas się zwróci, jeśli nie trzeba będzie pokrywać kosztów awarii sprzętu.

Comments are closed.