Znalezienie rzetelnego, uczciwego najemcy jest warunkiem udanego najmu. Niestety, mimo że, jak wynika z naszych doświadczeń, większość lokatorów wywiązuje się ze swoich obowiązków, zdarzają się wyjątki.
Patrząc z punktu widzenia wynajmującego, ważne jest, by osoba, która ma zamieszkać w jego mieszkaniu odpowiednio o nie dbała, płaciła na czas, traktowała sąsiadów z szacunkiem i nie zajmowała im niepotrzebnie czasu. Aby zapewnić sobie taki bezproblemowy najem warto przede wszystkim już na wstępie przeprowadzić selekcję potencjalnych najemców, odpowiednio skonstruować umowę najmu, pobrać kaucję i regularnie monitorować stan mieszkania i terminowość płatności. Oczywiście żadne z tych działań nie jest w stanie całkowicie wyeliminować ryzyka wynajęcia mieszkania niewłaściwej osobie, ale ich stosowanie na pewno istotnie zmniejszy to ryzyko.
Sam proces poszukiwania nowego najemcy może być swoistą przygodą.Spotykamy się z ludźmi pochodzącymi z różnych warstw społecznych, z różnych krajów, wykonującymi różne zawody, o różnych osobowościach. Czasem takie spotkania i rozmowy mogą być bardzo interesujące, a nawet inspirujące. Niemniej, musimy pamiętać, że ich celem jest znalezienie osoby, której na dłuższy czas powierzymy swój majątek. Zwracajmy więc szczególną uwagę na te elementy, które będą miały znaczenie przy najmie. Jeśli ktoś nie wzbudza naszego zaufania, nawet, jeśli nie do końca wiemy, dlaczego, lepiej nie podpisujmy umowy.
Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości co do prawdziwości podanych informacji, postaraj się je sprawdzić. Bez oporów proś też potencjalnego najemcę o zaświadczenie o zarobkach lub inny dokument potwierdzający jego wypłacalność.
W Polsce, mimo że rynek najmu ewoluuje i staje się coraz bardziej profesjonalny,wciąż pokutuje przekonanie, że dokładniejsza weryfikacja sytuacji finansowej najemcy to niepotrzebny, a nawet wstydliwy wymóg, z którego lepiej zrezygnować, by podpisać umowę. Jednak jeśli nasz potencjalny najemca jest osobą uczciwą, wypłacalną i zależy mu na wynajęciu naszej nieruchomości, powinien bez większych oporów takie zaświadczenie przedstawić.
Powinniśmy też pamiętać o odpowiednio sformułowanej umowie. Najbezpieczniejszą, z punktu widzenia wynajmującego, będzie umowa najmu okazjonalnego. Warunkiem zawarcia takiej umowy jest oświadczenie najemcy o lokalu mieszkalnym, który go przyjmie, jeśli umowa zostanie wypowiedziana. Jeśli najemca zgodzi się na najem okazjonalny, mamy większą pewność, że jest to osoba wiarygodna, o stabilnej sytuacji życiowej.
Aby ograniczyć ryzyko strat związanych ze zniszczeniami w mieszkaniu, pamiętajmy o pobraniu odpowiednio wysokiej kaucji.
Wszystkie zebrane spostrzeżenia i informacje nie dadzą stuprocentowej gwarancji, że nie wynajmiemy mieszkania problematycznemu najemcy. Istnieje też ryzyko, że potencjalny najemca zrezygnuje z podpisania umowy najmu, bo przedstawione przez nas wymagania wydadzą mu się przesadne. Mimo wszystko radzimy nie akceptować bezkrytycznie pierwszej osoby, która zainteresuje się Twoim mieszkaniem. Weź pod uwagę, że z najemcą wejdziesz w długotrwałą, czasem nawet wieloletnią, relację i warto zrobić wszystko, by była ona jak najlepsza.
Comments are closed.