Osoby inwestujące na rynku nieruchomości, które nie mają jeszcze dużego doświadczenia, często zmagają się z pewnymi obawami dotyczącymi wynajmu. Na udostępnianiu mieszkania można dzisiaj dobrze zarobić, ale jednocześnie działanie w tej branży wiąże się z pewnym ryzykiem. Nieuczciwych najemców niestety nie brakuje, a w Internecie pojawia się wiele historii, w których to właściciele nieruchomości skarżą się na swoich lokatorów.
Znamy ten problem doskonale i dlatego dzisiaj zajmiemy się tym, jak zweryfikować najemcę przed wprowadzeniem do mieszkania i czy w ogóle jest to możliwe. Zapraszamy do dalszej lektury.
Przede wszystkim bez pośpiechu
Po pierwsze zacznijmy od tego, że nie można z góry zakładać, iż konkretny kandydat na lokatora będzie nieuczciwy. Takie podejście do osób odpowiadających na ogłoszenia o wynajmie jest od razu zauważalne i może po prostu zniechęcać, a więc o Klienta od razu będzie ciężej.
Najważniejsze jest jednak to, aby nigdy nie kierować się pośpiechem oraz emocjami. To bardzo zły doradca dla każdej ważnej decyzji życiowej, w tym także tej związanej z ewentualnym wynajmem.
Warto wyciągnąć od kandydata możliwie najwięcej informacji. Przede wszystkim można go zapytać o to, czy aktualnie wynajmuje jakieś mieszkanie. Jeśli okaże się, że tak, to rozmowę powinno się kontynuować, dyskretnie dowiadując się, ile czasu trwa już ten stan rzeczy. W trakcie konwersacji dobrze jest dodatkowo zapytać najemcę, co spowodowało, że szuka innego mieszkania. Odpowiedzi na to pytanie bywają naprawdę zaskakujące. Nierzadko łatwo wyciągnąć z nich wnioski, czy potencjalny lokator może być problematyczny.
Weryfikacja najemcy przy wprowadzaniu – sprawdzenie wiarygodności
Dobrym zwyczajem jest stosowanie zasady ograniczonego zaufania wobec osoby odpowiadającej na ogłoszenie. Właściciel nieruchomości powinien przede wszystkim upewnić się, że kandydat na lokatora faktycznie ma zatrudnienie i stać go na regularne płacenie czynszu oraz wszystkich rachunków. Pytanie o zatrudnienie nie jest absolutnie czymś niewłaściwym. Każdy pożyczkodawca przecież tego wymaga, a jako właściciel nieruchomości oddaje się do dyspozycji obcej osoby mieszkanie warte ogromne pieniądze.
Zapewnienie o posiadaniu stałego miejsca pracy to jednak za mało. Dobrze jest dodatkowo poprosić o udokumentowanie dochodów, na przykład poprzez pokazanie paska z wypłaty za ostatni miesiąc. Polecamy jeszcze wyciągnąć od chętnego do wynajmu dane kontaktowe pracodawcy. To cenne informacje, dzięki którym łatwo weryfikuje się prawdomówność najemcy, zanim się wprowadzi. Mając te dane, wystarczy zadzwonić do takiego pracodawcy i zwyczajnie poprosić o połączenie z konkretnym pracownikiem. Kiedy to nastąpi, będzie wiadomo już, że osoba mówiła prawdę. W tym momencie wystarczy odłożyć słuchawkę. Jeśli natomiast nikt w firmie nie zna tego człowieka, wniosek jest jasny i podpisanie umowy z kimś takim może być ryzykowne.
PESEL najemcy to cenna informacja do weryfikacji przed wprowadzeniem
Będąc bardzo blisko podpisania umowy z chętnym na wynajem, można spróbować poprosić jeszcze o numer PESEL. Tak naprawdę powinna być to informacja pobierana od takich osób obowiązkowo. Numer ten będzie niezbędny do wystawienia klauzuli wykonywalności, jeśli z jakichś powodów lokator będzie nagminnie unikał płacenia swoich zobowiązań.
Mając PESEL oraz dane osobowe można bez żadnego problemu sprawdzić taką osobę w bazie KRD. Jest to Krajowy Rejestr Dłużników, do którego trafiają ludzie zalegający ze spłatą różnorodnych zobowiązań finansowych. Czyste konto w KRD na pewno daje pewne poczucie bezpieczeństwa, że potencjalny lokator nie unika płacenia rachunków na czas.
Jak zweryfikować najemcę? Skontaktować się z poprzednim właścicielem mieszkania
Uczciwa osoba nie powinna robić problemów z podaniem informacji na temat tego, gdzie do tej pory wynajmowała mieszkanie. Warto spróbować skontaktować się z właścicielem takiej nieruchomości i podpytać, czy sprawiała ona problemy. Często wynajmujący chętnie dzielą się własnymi opiniami. Można między innymi dowiedzieć się, czy najemca faktycznie sam zrezygnował z umowy, czy może została ona rozwiązana z powodu niewywiązywania się z jej zapisów.
Podpisanie umowy i pobranie kaucji przed wprowadzeniem to zawsze podstawa
Opisaliśmy powyżej kilka z najlepszych sposobów na to, aby przeprowadzić weryfikację najemców, zanim jeszcze wprowadzą się do lokalu. Trzeba jednak pamiętać o tym, że nawet bardzo rzetelne podejście do tej kwestii nie daje 100-procent pewności, że lokator nie sprawi żadnych problemów. Sprawdzenie takiej osoby to dopiero połowa sukcesu. Trzeba również odpowiednio zabezpieczyć się na przyszłość poprzez spisanie rozbudowanej umowy z lokatorem i pobranie kaucji zwrotnej. W dokumencie powinny znaleźć się takie elementy jak:
- prawa oraz obowiązki obu stron,
- regulacje związane z tym, które rachunki uiszcza lokator, a które właściciel nieruchomości,
- określenie terminów wnoszenia opłat,
- warunki wypowiedzenia umowy,
- wysokość wniesionej kaucji,
- protokół zdawczo-odbiorczy określający stan mieszkania w momencie zameldowania.
Comments are closed.