Mieszkanie na wynajem wydaje się prostym sposobem na zarobek. Wystarczy znaleźć najemcę i pieniądze będą co miesiąc wpływać na konto. Czy jednak na pewno? W praktyce jednak temat okazuje się być dużo bardziej skomplikowany. Szczególnie dla tych, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z wynajmem.
Bezpieczeństwo – kwestia szczególna
Podejmując decyzję o wynajęciu mieszkania, jako właściciele powinniśmy ustalić swoje priorytety. Dla jednych będzie to szybkie wynajęcie po niższej cenie, dla drugich znalezienie konkretnego najemcy na dłużej. Wszystko zależy od tego, jaki system najmu nas interesuje. Niezależnie jednak od systemu dla właścicieli zawsze ważne będzie bezpieczeństwo ich mieszkania, a więc utrzymanie go w jak najlepszym stanie. By o to zadbać tworzą często skomplikowane umowy, chcą je podpisywać u notariusza, żądają od najemców wysokich kaucji, albo – chcąc ograniczyć potencjalne straty – próbują wynajmować mieszkania bez mebli. Można i tak, ale czy nie wylewają w ten sposób dziecka z kąpielą?
Nieumeblowane mieszkania wynajmują się o wiele dłużej niż umeblowane, dodatkowe koszty związane z notariuszem mogą odstraszyć wielu potencjalnych najemców, a zbyt wysoka kaucja może stanowić dla niektórych najemców barierę nie do przeskoczenia. Co więc robić, by z jednej strony zapewnić sobie bezpieczny najem, a z drugiej – szybko znaleźć rzetelnego najemcę?
A może tak zdać się na specjalistów?
Niezależnie od tego, czy kupiłeś właśnie swoje pierwsze mieszkanie na wynajem, czy też jest to już Twoja kolejna inwestycja warto zastanowić się nad skorzystaniem ze wsparcia doświadczonych specjalistów. Jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę z najmem – możesz oprzeć się na ich wiedzy i doświadczeniu, przez co z pewnością unikniesz wielu błędów i szybciej zaczniesz zarabiać. Jeśli masz już kilka mieszkań wiesz doskonale, ile czasu i energii zajmuje ich obsługa (to nie tyko znalezienie najemcy!) – korzystając z outsourcingu możesz zyskać czas i spokojną głowę.
Okazuje się jednak, że duża część właścicieli mieszkań na wynajem nadal woli samodzielnie zajmować się swoimi mieszkaniami niż skorzystać z usług wyspecjalizowanej firmy. Powodem takiej niechęci mogą być kwestie finansowe. Jak słusznie można wnioskować, samodzielne zarządzanie najmem przynosi większe zyski – nie ma potrzeby zapłaty prowizji. Pytanie jednak, czy to na pewno oszczędność?
Odpowiedz sobie szczerze na pytanie, czy znasz się na wszystkich aspektach związanych z najmem? Czy zawsze wiesz lub będziesz wiedzieć, jak zareagować na usterkę czy awarię zgłoszoną przez najemcę? Czy zawsze masz możliwość i czas, by od razu zająć się sprawą, a w razie konieczności osobiście pojechać do mieszkania? A co jeśli najemca przestanie płacić – wiesz jak sobie z tym radzić i jak zapobiegać takim sytuacjom?
Jeśli nawet na wszystkie pytania odpowiedziałeś / odpowiedziałaś pozytywnie to zauważ, ile czasu na to potrzeba. Szczególnie jeśli pracujesz zawodowo, obowiązki związane z zarządzaniem najmem mogą się okazać dość kłopotliwe.
Czy tylko oszczędność czasu?
Oszczędność czasu to jeden z najważniejszych czynników, które mają wpływ na decyzję o przekazaniu swojego mieszkania w zarządzanie firmie zewnętrznej. Ale czas to zdecydowanie nie wszystko, co możesz zyskać! W zależności od firmy szczegółowy zakres usług może się różnić, ale co do zasady specjaliści stawiają na maksymalną kompleksowość obsługi najmu – zaczynając od szczegółowej inwentaryzacji mieszkania, przygotowania go do najmu (doposażenie, home staging) i promocji oferty, przez weryfikację potencjalnych najemców, podpisanie umowy i przekazanie mieszkania, po stały monitoring najmu (rozliczenia, zgłoszenia od najemców, itp).
Niezwykle istotnymi elementami są weryfikacja najemców oraz odpowiednio skonstruowana umowa najmu, jasno określająca prawa i obowiązki stron, a także bieżący nadzór nad najmem (monitorowanie płatności, kontakt z najemcą).
Kiedy warto zdecydować się współpracę z firmą zarządzającą najmem?
Decydującymi czynnikami są najczęściej tryb pracy właściciela mieszkań, ilość mieszkań oraz ich lokalizacja, tj. odległość od miejsca zamieszkania właściciela. Jeśli nie masz czasu na prezentowanie mieszkań potencjalnym najemcom, mieszkanie stoi puste i generuje straty (nie tylko nie zarabiasz, ale też ponosisz związane z nim koszty). Praca na pełen etat, częste wyjazdy lub zamieszkanie w innym mieście znacząco utrudniają bieżącą obsługę mieszkań. Efektem może być rosnące niezadowolenie najemców i w konsekwencji rezygnacja z najmu lub też straty finansowe związane np. z brakiem nadzoru nad płatnościami. Jeśli więc zarządzanie najmem nie jest Twoim jedynym zajęciem, poważnie rozważ skorzystanie ze wsparcia specjalistów!
Zobacz też:
Jak przygotować mieszkanie do najmu?
Jak znaleźć rzetelnego najemcę?
Co robimy w ramach usługi zarządzania najmem?
Comments are closed.