Przy poszukiwaniach idealnego mieszkania do wynajęcia kluczowym czynnikiem bywa lokalizacja, układ czy wyposażenie. Najemcy często przymykają oczy na warunki umowy, chcąc zdobyć wymarzone lokum, co może prowadzić do niepożądanych konsekwencji. Jaką umowę zaproponować, by obie strony były usatysfakcjonowane?
Decydując się na najem, powinniśmy szczegółowo przemyśleć zwłaszcza okres jego trwania. Nierozsądnie wyznaczony, może pokrzyżować nasze plany i doprowadzić do niepotrzebnych konfliktów. Wśród zarządzających mieszkaniami coraz większą popularność zdobywają umowy najmu okazjonalnego, znacznie upraszczające ewentualne wypowiedzenie. Która opcja jest najbardziej optymalna dla obu stron? Jest to zależne od kilku czynników.
Czas określony czy nieokreślony?
Biorąc pod uwagę wynajem mieszkania, powinniśmy gruntownie przemyśleć okres trwania umowy, jaki proponujemy najemcy. Nierentowna z jego perspektywy propozycja może wyeliminować mieszkanie z grona potencjalnych lokum, które bierze pod uwagę. Warto wykazać w tym względzie elastyczność, mając jednocześnie na uwadze własne interesy – wyrażanie zgody
Jakie opcje można zaproponować najemcy? W zasadzie istnieją jedynie dwa, diametralnie różniące się od siebie warianty. Pierwszy z nich to umowa na czas nieokreślony, która może trwać w nieskończoność. Warunkiem jej zerwania jest wypowiedzenie przez którąś ze stron.
Drugą opcją jest umowa na czas określony, inaczej określana mianem ,,najmu okazjonalnego”. Podpisywana na określony przedział czasowy, może zostać zakończona przed terminem w przypadku rezygnacji jednej ze stron – oczywiście, z zachowaniem okresu wypowiedzenia. Od zwyczajnej różni ją fakt, że może zostać podpisana wyłącznie na ustalony przedział czasowy. Art 19a ust 1 ustawy o ochronie praw lokatorów zastrzega, że najdłuższy możliwy okres trwania takiej umowy to dziesięć lat. Zazwyczaj ów przedział określany jest na jeden z dwóch sposobów:
- Określenie daty końcowej, np ,,umowa obowiązuje do 30 lipca 2019 roku”
- Wyznaczenie okresu trwania od daty początkowej, np. ,,umowa zawarta 30 lipca 2019 na okres 2 lat”
Umowa najmu – na jak długo?
To, jaki typ umowy potencjalny najemca zasugeruje właścicielowi lokalu, zależy przede wszystkim od jego osobistych preferencji, planów i sytuacji życiowej. Mając pewność, że interesuje go wyłącznie konkretny okres, może zaproponować wynajmującemu sporządzenie umowy najmu okazjonalnego. To najczęstsze rozwiązanie w przypadku studentów, którzy zazwyczaj podpisują umowy roczne z możliwością dalszego przedłużenia. Jakie są korzyści takiej decyzji?
Nie będąc absolutnie pewnym wyboru lokum, najemca może poprosić o sporządzenie umowy na semestr bądź pół roku. To również popularny przedział czasowy wśród studentów, zwłaszcza tych, którzy z powodu wymagających kierunków nie chcą wynajmować pokoju na dłużej. Właściciele mieszkań przystają na takie propozycje mniej chętnie, niechętni perspektywie tak dużej rotacji lokatorów; niemniej, umowa semestralna staje się coraz popularniejszą opcją, zwłaszcza w ważnych ośrodkach uniwersyteckich.
Coraz częściej można spotkać się również z tzw. umowami sezonowymi, które obejmują zazwyczaj okres od początku września do końca czerwca lub lipca – z wyłączeniem większości studenckich wakacji. To jednak niezbyt korzystne rozwiązanie dla zarządców mieszkań, którzy nie chcą poszukiwać letnich lokatorów. Niemniej, na takiej przerwie można skorzystać finansowo, podnajmując mieszkanie turystom za znacznie większe kwoty.
Umowa na czas nieokreślony – czy warto?
Wynajmujący niezbyt chętnie sporządzają umowy na czas nieokreślony. Powód jest prosty – w przypadku, gdy lokator dopełnia wszystkich swoich obowiązków, bardzo trudno jest legalnie wypowiedzieć umowę. Tymczasem, zdarza się, że właściciel decyduje się na przeprowadzkę do mieszkania bądź jego natychmiastową sprzedaż. W przypadku takich planów, decyzja o tym, na jak długo podpisać umowę najmu wydaje się oczywista.
Nie zmienia to faktu, że umowa na czas nieokreślony może być najkorzystniejszym z rozwiązań, szczególnie gdy właściciel nie ma czasu na szukanie kolejnych lokatorów.
Zaufany najemca to skarb i w interesie zarządzającego mieszkaniem leży zatrzymanie go na jak najdłuższy okres. Niemniej, jest to najlepsza z opcji wyłącznie w wypadku, gdy dana osoba udowodniła, że jest odpowiedzialnym lokatorem.
Metoda ograniczonego zaufania
Na pytanie, na jak długo podpisać umowę wynajmu, niełatwo odpowiedzieć jednoznacznie – nie ma uniwersalnego rozwiązania. Wielu zarządzających mieszkaniami wskazuje jednak, że najlepszą opcją jest umowa najmu okazjonalnego na okres jednego roku z przewidzianą możliwością przedłużenia.
Takie rozwiązanie w największym stopniu zabezpiecza ich interesy. Chodzi przede wszystkim o ograniczone możliwości wypowiedzenia, z jakimi muszą liczyć się lokatorzy, decydujący się na roczny wynajem. Nie mogą oni po prostu zerwać umowy – decyzja leży w gestii właściciela.
Nie warto jednak skreślać umowy na czas nieokreślony – to dobre rozwiązanie dla zabieganych zarządców mieszkań, którzy poszukują zaufanych najemców na dłuższy czas.
Comments are closed.