wrz 08
Co warto wiedzieć o najmie krótkoterminowym?

Najem krótkoterminowy – co warto wiedzieć?

Nie chcesz szukać najemcy na dłuższy termin? Obawiasz się długoterminowej umowy, która na kolejne miesiące pozbawi Cię możliwości swobodnego rozporządzania własnym lokalem? W takim przypadku nie musisz całkowicie rezygnować z wynajmu – postaw na jego krótkoterminowy wariant. Obecnie tego typu usługi cieszą się coraz większą popularnością, a chętnych na skorzystanie z kilkudniowego noclegu nie brakuje. Warto nieco bliżej przyjrzeć się najważniejszym zaletom takiego rozwiązania. Zainteresowany? Czytaj dalej!

Krótkoterminowy wynajem mieszkania – dla kogo jest idealny?

Wiele osób zastanawia się, kto tak naprawdę najczęściej korzysta z tego typu usług i czy cieszą się one wystarczającym popytem. Jak się okazuje, taka forma wynajmu jest świetną alternatywą dla noclegu w hotelu czy pensjonacie. Jedną z kluczowych grup krótkoterminowych najemców są turyści, którzy szukają lepszego (i tańszego) rozwiązania od zatłoczonych obiektów świadczących usługi noclegowe. Często decydują się na pobyt jednodniowy, a następnie wybierają się do innego miasta. Niektórzy wolą dłuższe terminy najmu – na przykład dwu- lub trzytygodniowe, w zależności od urlopowych możliwości.

Inną grupą potencjalnych odbiorców usług są osoby, które z przyczyn biznesowych muszą na dzień lub dwa zatrzymać się w danym mieście. Nierzadko wystarczy im nieduża kawalerka, aby uniknąć hotelowego zgiełku. Najem krótkoterminowy cieszy się także dużą popularnością wśród kilkuosobowych grupek znajomych, którzy poszukują odpowiedniego miejsca do wypoczynku po weekendowej imprezie.

Warto podkreślić, że w przeciwieństwie do hoteli i pensjonatów, w mieszkaniu rzeczywiście można poczuć się jak w domu. Dla wielu osób ta kwestia stanowi główną motywację, do skorzystania z oferty krótkiego wynajmu. Dodatkowym argumentem są atrakcyjne ceny – zazwyczaj znacznie niższe od cenników obowiązujących w placówkach typowej infrastruktury turystycznej.

Najem krótkoterminowy a zyski – najważniejsze informacje

Nie da się ukryć, że krótkoterminowy wynajem apartamentów to obecnie jedna z najlepiej opłacalnych inwestycji dla właścicieli nieruchomości. Nic dziwnego, że z roku na rok coraz więcej osób decyduje się na takie rozwiązanie. Pomimo rosnącej liczby lokali dostosowanych do krótkiego najmu, konkurencja nie wpływa negatywnie na zmniejszenie zysków. Oczywiście są one uzależnione od wielu czynników, takich jak lokalizacja, wyposażenie mieszkania czy jego metraż.

Właściciele nieruchomości podkreślają, że omawiana forma wynajmu jest znacznie bardziej opłacalna niż odpłatne udostępnienie mieszkania jednej osobie na rok lub dłuższy okres. Nie sposób nie zgodzić się z ich tezą, ponieważ w tym przypadku ceny są liczone od doby. W praktyce stawki są zbliżone do cennika obowiązującego w hotelach czy pensjonatach. W zależności od charakteru danej nieruchomości można liczyć nawet na 200-300 zł za jedną dobę. Miesięczne zyski przy maksymalnym zainteresowaniu to w tym wypadku nawet do 6000 zł, co jest sumą znacznie wyższą w porównaniu z długoterminowym udostępnianiem lokalu.

Krótkoterminowy wynajem mieszkania może przynieść znamienne korzyści, nawet jeśli nieruchomość stanowi niewielka kawalerka. Po odliczeniu kosztów dotyczących czynszu i dodatkowych opłat za media właściciel lokalu wciąż odnotowuje znaczne zyski. Warto wspomnieć, że obecnie dla wielu osób wynajmowane w ten sposób mieszkanie staje się głównym źródłem utrzymania – nawet jeżeli w danym miesiącu nie uda się maksymalnie wykorzystać jego potencjału.

Na czym polega efektywne zarządzanie nieruchomością na krótki wynajem?

Często lokal przeznaczony na najem krótkoterminowy w rzeczywistości funkcjonuje niczym hotel – należy zadbać o jego stałą obsługę. Ważne jest, aby regularnie odbierać zgłoszenia zainteresowanych. W praktyce wiążę się to z koniecznością obsługiwania telefonu lub adresu mailowego przez całą dobę. Trzeba także liczyć się z pozostawaniem do dyspozycji dla potencjalnych najemców. Jednym z obowiązków właściciela jest wydawanie i odbieranie kluczy do mieszkania. Najczęściej są to czynności wykonywane co kilka dni, chociaż zdarzają się codzienne zmiany tymczasowych lokatorów. Ten problem można łatwo rozwiązać, decydując się na instalację miniskrytki z kluczami, która otwiera się po podaniu ustalonego kodu.

Krótkoterminowy wynajem apartamentów związany jest też z regularnym sprzątaniem po każdym lokatorze. Dla wielu wynajmujących ten obowiązek jest szczególnie kłopotliwy, ponieważ obejmuje nie tylko wymianę akcesoriów higienicznych czy uzupełnienie braków w produktach spożywczych, ale i dokładne sprawdzanie stanu lokalu. Niemniej czasochłonne są czynności związane z kompleksową obsługą gości. Pod tym hasłem należy rozumieć między innymi pomoc w dotarciu do nieruchomości, wsparcie techniczne oraz finalizowanie płatności i rezerwacji.

Szeroki zakres obowiązków często zniechęca do rozpoczęcia działalności w zakresie krótkoterminowego wynajmu. Na szczęście właściciele mieszkań i apartamentów mogą skorzystać z profesjonalnego wsparcia w tym zakresie. Nasza firma od lat zajmuje się kompleksowym zarządzaniem nieruchomościami. Możemy pochwalić się szerokim gronem stałych Klientów, którzy zdecydowali się powierzyć nam swój lokal. Dbamy o maksymalne wykorzystanie potencjału mieszkania, zapewniając mu efektywną promocję. Priorytetem jest dla nas zaprezentowanie apartamentu w atrakcyjny sposób – w tym celu udostępniamy zdjęcia, które obrazują jego kluczowe zalety. Udowadniamy, że krótkoterminowy wynajem mieszkania nie musi wiązać się z dodatkowymi obowiązkami – zapraszamy do skorzystania z oferty.

Mieszkania odpowiednie na najem krótkoterminowy

Zastanawiasz się, czy Twoja nieruchomość sprawdzi się w krótkoterminowym wynajmie? Obawiasz się, że mieszkanie może nie spełnić oczekiwań potencjalnych najemców? W rzeczywistości na atrakcyjność tego typu obiektów wpływa wiele czynników. Warto uświadomić sobie, jakie atrybuty powinien mieć idealny lokal według tymczasowego użytkownika.

Osoby korzystające z takich usług często kierują się ceną – zainteresowanie nie będzie zbyt duże, jeśli koszty przekroczą stawkę okolicznych hoteli. Priorytetem jest również domowa atmosfera, dlatego koniecznie należy zadbać o przytulną aranżację wnętrz. Najemcy zwracają szczególną uwagę na zakres wyposażenia lokalu. Trzeba pamiętać o dostępie do najważniejszych sprzętów RTV i AGD, które znajdują się w każdym nowoczesnym mieszkaniu. Obecnie w luksusowych nieruchomościach coraz częściej można natknąć się na wysokiej klasy kina domowe, zmywarki, pralko-suszarki czy ekspresy do kawy.

Wynajem apartamentów wiąże się także z zadbaniem o ich odpowiednio ekskluzywną aranżację. Im bogatsze będzie wyposażenie, tym wyższą cenę można zaproponować za dobę. Na koszty wpływa również konkretna lokalizacja. Największym zainteresowaniem cieszą się obiekty znajdujące się w kurortach turystycznych i dużych aglomeracjach – w tym przypadku nawet nieduża i ubogo wyposażona kawalerka zyska popularność.

Najem krótkoterminowy a dodatkowe wyposażenie mieszkania

Poza sprzętem RTV i AGD warto zadbać o dodatkowe elementy wyposażenia nieruchomości. Właściciele mieszkań coraz częściej oddają do dyspozycji najemców kosmetyki, chemię oraz produkty spożywcze. Kawa, herbata, słodycze lub inna forma poczęstunku, na pewno zrobią na potencjalnym użytkowniku dobre wrażenie. Koniecznie należy również pamiętać o bezpieczeństwie. Mieszkanie powinno być wyposażone w zamki antywłamaniowe – obecność tego elementu dodatkowo podwyższy wartość lokalu.

Podsumowanie

Na koniec warto nadmienić, że przepisy dotyczące omawianej formy wynajmu wciąż ulegają zmianie. Również w tej kwestii nasza firma może zaproponować optymalne rozwiązanie, aby udostępniane mieszkanie szybko zaczęło generować satysfakcjonujące zyski. Zapraszamy do skorzystania z oferowanych usług. Jesteśmy w stanie skutecznie wypromować każdą powierzoną nam nieruchomość, zwiększając jej popularność na tle podobnych lokali. Gwarantujemy atrakcyjne warunki współpracy – dołącz do grona naszych usatysfakcjonowanych Klientów i przekonaj się, dlaczego warto postawić na najem krótkoterminowy!