maj 14

Najem mieszkań w I kwartale 2019

 

 

Koszty najmu mieszkań rosną. Z raportu Expandera i Rentier.io wynika, że są one średnio o 3% wyższe niż przed rokiem. Mimo coraz wyższych cen mieszkań, inwestycja w mieszkanie na wynajem wciąż przynoszą zdecydowanie wyższy zysk niż lokata bankowa. Nawet 9% brutto można uzyskać kupując średniej wielkości mieszkanie w Sosnowcu i Częstochowie, a także w przypadku małych mieszkań w Łodzi. Zwracamy jednak uwagę, że jest to wynik przed opodatkowaniem i bez kosztów ewentualnego kredytu.

Rentowność inwestycji w mieszkanie na wynajem utrzymuje się jednak na atrakcyjnym poziomie. W przypadku małych i średnich mieszkań jest to średnio ok. 7% brutto rocznie, a w przypadku dużych ok. 6% brutto, przy założeniu, że mieszkanie jest wynajmowane przez 12 miesięcy w roku. Można jednak skutecznie poradzić sobie z niską rentownością dużych mieszkań dzieląc na pokoje lub jak jest możliwość to na mikro-kawalerki, które skutecznie podniosą wynik inwestycji.

Dzięki wyszukiwaniu najciekawszych ofert udaje nam się osiągnąć podobne rentowności już po uwzględnieniu kosztów zarządzania, co czyni je praktycznie pasywnym dochodem.

Link do raportu.