Maj 14

Najem mieszkań w I kwartale 2019

 

 

Koszty najmu mieszkań rosną. Z raportu Expandera i Rentier.io wynika, że są one średnio o 3% wyższe niż przed rokiem. Mimo coraz wyższych cen mieszkań, inwestycja w mieszkanie na wynajem wciąż przynoszą zdecydowanie wyższy zysk niż lokata bankowa. Nawet 9% brutto można uzyskać kupując średniej wielkości mieszkanie w Sosnowcu i Częstochowie, a także w przypadku małych mieszkań w Łodzi. Zwracamy jednak uwagę, że jest to wynik przed opodatkowaniem i bez kosztów ewentualnego kredytu.

Rentowność inwestycji w mieszkanie na wynajem utrzymuje się jednak na atrakcyjnym poziomie. W przypadku małych i średnich mieszkań jest to średnio ok. 7% brutto rocznie, a w przypadku dużych ok. 6% brutto, przy założeniu, że mieszkanie jest wynajmowane przez 12 miesięcy w roku. Można jednak skutecznie poradzić sobie z niską rentownością dużych mieszkań dzieląc na pokoje lub jak jest możliwość to na mikro-kawalerki, które skutecznie podniosą wynik inwestycji.

Dzięki wyszukiwaniu najciekawszych ofert udaje nam się osiągnąć podobne rentowności już po uwzględnieniu kosztów zarządzania, co czyni je praktycznie pasywnym dochodem.

Link do raportu.

Zastanawia Cię, jak kryzys wpłynie na rynek najmu mieszkań?