Do najważniejszych inwestycji, jakich będziesz dokonywał w życiu, należy kupno własnego mieszkania lub domu. Miejsca, w jakim Ty i Twoi bliscy będziecie czuć się dobrze i bezpiecznie, do którego będziecie z przyjemnością wracać i które stanie się Waszym rodowym gniazdem. Jest zatem oczywiste, że powinien to być krok dobrze przemyślany, tym bardziej że konsekwencje niewłaściwej decyzji będziesz ponosił przez wiele lat. Jeśli zastanawiasz się, jakie pytania powinieneś zadać sprzedającemu i… sobie oraz jakie kwestie koniecznie powinieneś sprawdzić przed zakupem – zapraszamy do lektury.
1. Od czego powinieneś zacząć?
Zanim zaczniesz przeglądać oferty deweloperów czy biur pośrednictwa nieruchomości, powinieneś sprecyzować, czego właściwie szukasz. Dzięki jasnemu określeniu celu zaoszczędzisz sobie sporo czasu i nerwów, jakie musiałbyś poświecić na bezowocne poszukiwania. Pomogą Ci w tym trzy pytania. Jeśli odpowiesz sobie na nie szczerze, będziesz już wiedział, w jakim obszarze się obracasz i jakie domy lub mieszkania są w Twoim zasięgu.
Jak dużego lokum potrzebujesz?
Niezależnie od tego, czy masz zamiar nabyć dom, czy mieszkanie, powinieneś wiedzieć, czego Ci potrzeba – i za co warto zapłacić. Pamiętaj, że każdy metr kwadratowy musisz najpierw kupić, a następnie wyposażyć, ogrzać i utrzymać, więc należy szukać nieruchomości skrojonej dokładnie na miarę Twojej rodziny – zarówno pod względem metrażu, jak i ilości pomieszczeń.
Jakimi środkami dysponujesz?
To pytanie pozostaje w bezpośrednim związku z poprzednim. Zanim znajdziesz dom Twoich marzeń, spotkaj się z doradcą, który rzetelnie przedstawi Ci Twoją sytuację, określi zdolność kredytową i wskaże konkretne oferty finansowania.
Czy masz zapas gotówki na dodatkowe koszty?
Koszt zakupu mieszkania lub domu to nie tylko cena, jaką należy zapłacić deweloperowi lub sprzedającemu. Pamiętaj, że będziesz też musiał uiścić taksę notarialną, prowizję dla pośrednika oraz opłaty sądowe. Jeśli stan techniczny nieruchomości, którą kupisz, będzie pozostawiał nieco do życzenia, będziesz także zmuszony do nabycia materiałów i zatrudnienia ekipy remontowej.
Odpowiedzi na powyższe pytania pomogą Ci dokonać wstępnej selekcji ofert. Dzięki temu, zamiast przeglądać setki ogłoszeń, będziesz mógł skupić się na kilku lub kilkunastu, które najlepiej odpowiadają Twoim potrzebom oraz możliwościom finansowym.
2. Szanuj swój czas
Marzenia o zakupie własnego mieszkania lub domu często bywają boleśnie weryfikowane przez rzeczywistość. Niekończące się wędrówki po nieruchomościach są czasochłonne, męczące i frustrujące, a zarazem ani o krok nie przybliżają Cię do realizacji Twoich zamierzeń. Dlatego, zanim umówisz się z deweloperem lub sprzedawcą na oglądanie lokum, postaraj dowiedzieć się jak najwięcej o tej ofercie. Pomogą Ci w tym dwa proste narzędzia – telefon oraz wyszukiwarka internetowa.
W przypadku tej drugiej opcji kluczowe jest właściwe ustawienie filtrów. Kryteria, jakie w nich określisz, nie powinny być ani zbyt wąskie, ani za szerokie. Przykładowo, jeśli w lokalizacji wpiszesz tylko nazwę miasta, znajdziesz zapewne setki propozycji sprzedaży. Jeżeli uprzesz się na konkretną ulicę, możesz przeoczyć ciekawe oferty, położone zaledwie kilkaset metrów dalej. Optymalnym rozwiązaniem będzie zatem wpisanie nazwy dzielnicy, w jakiej chciałbyś zamieszkać.
Taka wstępna selekcja pomoże Ci wytypować kilka interesujących mieszkań lub domów. Dopiero kiedy ich lista będzie kompletna, powinieneś przejść do kolejnego etapu, czyli do oglądania lokum na żywo. Pamiętaj, że umawiając się na takie spotkanie, powinieneś być odpowiednio przygotowany – również pod względem emocjonalnym. Nie nastawiaj się, że idziesz kupować nieruchomość życia. Podczas pierwszej wizyty masz ją obejrzeć, przeprowadzić rozmowę ze sprzedającym i podjąć decyzje co do Twoich dalszych kroków. W czasie tego spotkania koniecznie powinieneś też zwrócić uwagę na stan techniczny całego budynku oraz lokalu, który zamierzasz kupić.
Na co zwrócić uwagę?
Szczególnie dokładnie obejrzyj następujące elementy:
- armaturę – odkręć wszystkie kurki, spuść wodę w toalecie i przyjrzyj się, czy ciśnienie jest wystarczające i czy nie ma żadnych przecieków,
- instalację elektryczną – włącz światło i sprawdź gniazdka,
- ewentualne ślady obecności szkodników jak myszy, pluskwy czy prusaki – ma to szczególnie duże znaczenie w przypadku rynku wtórnego, co jednak nie oznacza, że kupując od dewelopera, możesz całkowicie pominąć tę kwestię,
- wygląd ścian, sufitów i podłóg – jakiekolwiek zacieki albo ślady pleśni powinny wzbudzić Twój niepokój. Zwróć też uwagę na spękania i to, jak głęboko sięgają – jeśli są poważne, może to świadczyć o dużych problemach, a nawet o potencjalnym osuwisku.
3. Co jeszcze powinieneś sprawdzić przed zakupem?
Jeżeli na podstawie dwóch poprzednich punktów wytypowałeś potencjalne lokale, w których chciałbyś zamieszkać, możesz przejść do kolejnego etapu – czyli do przeanalizowania szczegółów. Mogą one sprawić, że pozornie doskonała oferta okaże się w rzeczywistości nieciekawa, lub przeciwnie – niepozorna nieruchomość będzie bardzo korzystną propozycją. Na co więc warto zwrócić uwagę przy zakupie mieszkania lub domu?
Lokalizacja
W przypadku nieruchomości położonych w centrum koniecznie sprawdź dostępność miejsc parkingowych. Z kolei na przedmieściach największym problemem bywa komunikacja – zobacz więc, jak będą wyglądały codzienne dojazdy do szkoły i pracy. Bardzo ważną kwestią jest otoczenie. Budynek zlokalizowany w pobliżu terenów zielonych, basenów, sklepów, punktów usługowych, placówek oświaty z pewnością będzie dobrym wyborem. Koniecznie sprawdź też, czy w okolicy planowane są jakieś inwestycje – budowa uciążliwych obiektów może całkowicie zmienić poziom atrakcyjności Twojego mieszkania lub domu.
Stan prawny nieruchomości
Jest to szczególnie ważne w przypadku rynku wtórnego. Koniecznie poproś o okazanie dokumentu, z którego będzie wynikać, w jaki sposób poprzedni właściciel wszedł w posiadanie danego lokalu. Pragnąc bezpiecznie kupić mieszkanie, zażądaj też przedstawienia Ci kopii wypisu z ksiąg wieczystych, ewentualnie o podanie jej numeru. Znając go, możesz sprawdzić księgę osobiście. W takim przypadku skontroluj, czy nieruchomość nie stanowi zabezpieczenia kredytu ani nie jest obciążona służebnością lub innym zobowiązaniem. Jeśli w przeszłości była w niej zarejestrowana jakakolwiek działalność gospodarcza (nawet zlikwidowana), poproś o zaświadczenie z Urzędu Skarbowego o niezaleganiu w podatkach.
Koszty związane z użytkowaniem nieruchomości
Warto też przyjrzeć się, ile kosztuje wywóz śmieci, jak duże są opłaty na fundusz remontowy, administrację itp.
4. Ważne pytania
Pragnąc bezpiecznie kupić mieszkanie lub dom, nie lekceważ potęgi najzwyklejszej rozmowy. Nawet luźna pogawędka z przedstawicielem dewelopera lub dotychczasowym właścicielem lokalu może stać się dla Ciebie źródłem wielu cennych informacji. Oczywiście, może zdarzyć się, że początkowo dialog nie będzie się „kleić”. W takim przypadku dobrze jest posiłkować się wcześniej przygotowaną listą pytań, która pozwoli Ci rozwinąć konwersację, a zarazem dostarczy niezbędnych wiadomości. O co należy pytać przy kupnie domu lub mieszkania?
Dlaczego Pan lub Pani zdecydowała się na sprzedaż?
Ta z pozoru prosta kwestia czasami okazuje się kluczowa. Przyczyną, dla której ktoś pozbywa się nieruchomości, może być sytuacja rodzinna (np. wyjazd, rozwód, wyprowadzka dorosłych dzieci), ale również uciążliwy sąsiad, nadmierny hałas czy wiadomość o planowanej w okolicy budowie np. spalarni śmieci.
Kiedy były przeprowadzane remonty i czego dotyczyły?
Ta informacja pozwoli Ci oszacować koszty, jakie sam będziesz musiał ponieść w zawiązku z odświeżeniem lokalu.
Kiedy sprzedający może opuścić mieszkanie i czy pozostawi je całkowicie puste?
Pamiętaj, że opróżnienie nieruchomości ze zbędnych mebli to spory koszt, ale jeśli niektóre z nich przypadły Ci do gustu, być może uda się je kupić za okazyjną cenę.
Poza przeprowadzeniem dialogu ze sprzedającym warto też porozmawiać z sąsiadami i administratorem nieruchomości. W odróżnieniu od dotychczasowego właściciela nie są oni bezpośrednio zainteresowani tą transakcją, dlatego możesz spodziewać się z ich strony większej szczerości.
5. Finalizacja transakcji
Jeśli rozmowy wypadły pomyślnie, a nieruchomość naprawdę przypadła Ci do gustu, możesz przejść do konkretów – czyli do podpisania umowy. Pamiętaj, że pragnąc bezpiecznie kupić mieszkanie lub dom, musisz dokonać tego u notariusza. Tylko forma aktu notarialnego gwarantuje, że transakcja odbędzie się zgodnie z prawem, a Ty staniesz się prawowitym właścicielem. Zanim jednak dojdzie do ostatecznego przeniesienia własności, podpisuje się inny dokument – tak zwaną umowę przedwstępną. Zwykle wiąże się ona z wpłaceniem pewnej sumy na poczet przyszłego zakupu. Kwota ta może być określona jako zaliczka lub zadatek. Czym różnią się te opcje?
Zadatek
Zgodnie z art. 394 Kodeksu Cywilnego, w przypadku gdy jedna ze stron nie wywiąże się z umowy, druga może od niej odstąpić bez wyznaczania dodatkowego terminu, zachowując otrzymany zadatek lub żądając jego dwukrotności, jeśli sama go zapłaciła. Innymi słowy, jeśli sprzedający lub deweloper z jakichś powodów odstąpi od sprzedaży, będziesz mógł odzyskać swoje pieniądze z nawiązką. Jeśli jednak Ty zmienisz zdanie i nie dojdzie to transakcji, stracisz wpłaconą kwotę.
Zaliczka
Ta forma zabezpieczenia nie pełni natomiast funkcji odszkodowawczej. Jeśli nie dojdzie do sprzedaży, niezależnie z jakich przyczyn, zaliczka jest w całości zwracana kupującemu.
Podsumowanie
Jak widzisz, rzeczy, na które musisz zwrócić uwagę przy zakupie mieszkania lub domu, jest całkiem sporo. Niezależnie od tego, czy sprzedającym jest osoba prywatna, biuro pośrednictwa, czy deweloper, w Twoim interesie leży, byś sprawdził wszystko jak najdokładniej. Pamiętaj, że pośpiech nie jest w tym przypadku dobrym doradcą. Kupując nieruchomość, podejmujesz decyzję na lata — powinna więc ona zostać dobrze przemyślana i dokładnie przeanalizowana pod kątem finansowym i praktycznym. Mamy nadzieję, że dzięki naszym poradom będzie Ci łatwiej zmierzyć się z tym zadaniem, a dzięki uzyskanej od nas wiedzy dokonasz właściwego wyboru, który będzie dla Ciebie źródłem satysfakcji przez wiele lat.
Comments are closed.