wrz 28
Budowa dochodu pasywnego dzięki inwestycji w portfel mieszkań

Portfel mieszkań – budowa dochodu pasywnego

Uczestnicy rynku najmu nieruchomości zwykle pragną, aby uzyskiwany z tego tytułu wysoki dochód pasywny mógł stanowić główne źródło ich utrzymania. Do osiągnięcia tego celu niezbędne jest jednak dysponowanie co najmniej kilkoma lokalami na wynajem, czyli zbudowanie tzw. portfela mieszkań. Trzeba mieć świadomość, że w sytuacji braku wystarczającej ilości kapitału na zakup apartamentów, inwestycja będzie miała charakter długoterminowy, a jej całościowa realizacja może przeciągnąć się nawet na 20 lat. Chcesz wiedzieć więcej? Czytaj dalej!

Dochód pasywny – co to jest?

Za dochód pasywny uważa się takie ulokowanie środków finansowych, które pozwala na regularne osiąganie przez inwestora zysków bez angażowania jego uwagi i czasu. Nie ma także konieczności wkładu pracy własnej w przedsięwzięcie. Inwestowanie w mieszkania na wynajem jest jednym z najpopularniejszych sposobów konstruowania dochodu pasywnego. Skorzystanie z tego rozwiązania poleca się osobom, które chciałyby ulokować posiadane nadwyżki finansowe w mało ryzykownych inwestycjach. Na sfinansowanie przedsięwzięcia można też przeznaczyć środki pieniężne z zaciągniętego kredytu.

Jak budować dochód pasywny?

Pierwszym krokiem do budowy dochodu pasywnego może być inwestowanie w nieruchomości odziedziczone po zmarłych krewnych. Posiadanie na własność takiego lokalu zwykle stanowi istotną kartę przetargową w negocjacjach z bankiem odnośnie do kryteriów uzyskania finansowania na zakup kolejnego mieszkania pod wynajem. Dzięki zabezpieczeniu inwestycji dwoma hipotekami możliwe jest zaciągnięcie kredytu na preferencyjnych warunkach. W tych okolicznościach można także liczyć na osiągnięcie wysokiej kwoty kapitału.

Trzeba pamiętać o tym, że inwestowanie w odziedziczoną nieruchomość jest zawsze opłacalne, nawet wówczas, gdy znajduje się ona w niezbyt atrakcyjnej lokalizacji. W takim przypadku najlepszym rozwiązaniem będzie wystawienie mieszkania na sprzedaż. Z uzyskanych w ten sposób środków pieniężnych można sfinansować zakup lokalu położonego w innym miejscu.

Warto wiedzieć, że samo posiadanie nieruchomości na wynajem nie jest równoznaczne z uzyskaniem statusu rentiera przez jego właściciela. Mieszkanie zacznie generować dochód pasywny dopiero po znalezieniu odpowiedniego najemcy oraz podpisaniu z nim korzystnej umowy. W międzyczasie w ramach inwestowania w rynek mieszkaniowy warto zająć się poszukiwaniem następnych stosunkowo niedrogich apartamentów usytuowanych w atrakcyjnych lokalizacjach.

Efektywność budowania portfela nieruchomości zależy od regularnego analizowania aktualnych trendów rynkowych. Nawet jeśli w danym momencie inwestora nie stać na nabycie kolejnego mieszkania na wynajem, musi on na bieżąco śledzić sytuację w sektorze. To pozwoli mu na znalezienie okazji inwestycyjnych, dzięki którym wygenerowany wcześniej dochód pasywny ulegnie dalszemu pomnożeniu.

Budowa portfela mieszkań – gdzie szukać okazji?

Osoby zainteresowane inwestowaniem w nieruchomości powinny szukać możliwie jak najtańszych lokali znajdujących się w miejscach, gdzie będzie można uzyskać wysoki czynsz. Dobrym rozwiązaniem jest zakup mieszkania zlokalizowanego w starszych blokach lub kamienicach, jego odremontowanie oraz przeznaczenie na wynajem. Dogodnie położone apartamenty w atrakcyjnych cenach można również nabyć na aukcjach komorniczych. Trzeba pamiętać o tym, że kwota, którą żąda właściciel lokalu za jego odsprzedanie, zależy nie tylko od aktualnej wartości rynkowej nieruchomości, ale też od sytuacji finansowej danej osoby. Zadłużeni zbywcy na ogół są skłonni sprzedać mieszkanie za stosunkowo niewielką sumę pieniędzy. Inwestowanie w apartament z długiem nie musi wiązać się z ryzykiem, a dochód pasywny z jego wynajmu będzie rósł systematycznie, w miarę upływu czasu.

Na rynku nieruchomości dostępne są też rozwiązania dla osób, które chciałyby zbudować własny portfel lokali mieszkalnych, ale nie dysponują odpowiednią ilością gotówki. W takiej sytuacji warto skorzystać z profesjonalnej pomocy oferowanej przez grupę inwestycyjną Mzuri CFI. Grupowe inwestowanie w rynek mieszkań na wynajem przynosi udziałowcom szereg korzyści. Do wejścia w przedsięwzięcie wystarczy wkład własny w minimalnej wysokości 10 500 zł. Inwestorzy nie muszą samodzielnie szukać okazji, przeprowadzać transakcji kupna czy robić remontu. Załatwianiem wszystkich formalności z tym związanych zajmują się specjaliści z Mzuri CFI. Do ich obowiązków należy też znalezienie odpowiednich najemców oraz rozliczanie opłat, a także ewentualne usuwanie usterek i rozwiązywanie innych problemów. W ten sposób dochód pasywny udziałowców budowany jest na bieżąco, bez ich osobistego zaangażowania w przedsięwzięcie.

Podsumowanie

Dodatkowym atutem uczestnictwa w grupowym portfelu mieszkań na wynajem jest niewielkie ryzyko inwestycyjne. Pojedyncze, generujące straty nieruchomości wchodzące w jego skład nie mają większego wpływu na wysokość zysków właścicieli. Dywersyfikacja źródeł dochodu pasywnego sprzyja zwiększeniu bezpieczeństwa finansowego przedsięwzięcia. Inwestorzy mogą także liczyć na fachowe doradztwo specjalistów z Mzuri CFI.