lut 05

Specyfika i perspektywy inwestycyjne Górnego Śląska

 

Wielu Inwestorów Mzuri Investments rozważając inwestycje w zakup mieszkań na wynajem na Śląsku zastanawia się nad tym, jaki jest profil ryzyka tego regionu i czy warto w nim inwestować.
Czy mieszkania znajdą potencjalnych najemców, czy czynsze będą rosły, lub nawet, czy obecne, wysokie na tle reszty kraju, stopy zwrotu utrzymają się w przyszłości? Naszym zdaniem tak! Potwierdza to zarówno fakt utworzenia przez Mzuri dedykowanej dla tego regionu spółki Mzuri CFI Śląsk, jak też i nasze wieloletnie doświadczenie z wynajmu 500 mieszkań na terenie całego województwa.

Potoczne postrzeganie Śląska sprowadza się do wizji kominów ziejących dymem, ceglanych familoków, szkód górniczych oraz upadających kopalń i elektrowni. Obraz bardzo podobny do tego, jakim jeszcze pięć-dziesięć lat temu cieszyła się Łódź – wątpliwej reputacji miasto walących się kamienic, bezrobocia i bankrutujących zakładów tekstylnych. W takich warunkach rynek nieruchomości w Łodzi znajdował się w stagnacji – ceny mieszkań były niskie, czynsze również, a osiągalne rentowności bardzo wysokie ze względu na ryzyko jakie było do tego miasta przypisywane.

Dzisiaj Łódź – dzięki dogodnej lokalizacji, dobremu zarządzaniu, strumieniowi inwestycji i nowych firm – jest jednym z najbardziej dynamicznych miast w Polsce, z szybko rosnącymi cenami i czynszów najmu. Zmieniło się także postrzeganie inwestycyjne Łodzi – o ile Inwestorzy MI jeszcze 2-3 lata temu sięgali do Łodzi dopiero przy rentownościach grubo powyżej 7%, to dzisiaj akceptowany jest poziom rentowności 6,5% – dowodzi to mniejszego ryzyka inwestycyjnego, jakie jest obecnie przypisywane temu miastu. Fakty są takie, że Śląsk jest dokładnie na tej samej ścieżce co Łódź, ale postrzeganie Inwestorów wskazuje nadal na przypisywanie Śląskowi wysokiego ryzyka inwestycyjnego.

Niniejszy webinar opisuje to, co każdy Inwestor powinien wiedzieć o tym regionie:
• Jaka jest pozycja Górnego Śląska na tle reszty kraju?
• Czym właściwie jest Górny Śląsk oraz czym jest tak zwana Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia (GZM) „Silesia” i czy warto tu inwestować w kontekście potencjału regionu?
• Jakimi różnicami charakteryzują się miasta śląskie – czy bezpieczne inwestycje to tylko Katowice i Gliwice, czy wyższe stopy zwrotu uzyskiwane z inwestycji w mniejszych miastach Śląska, jak Bytom, Ruda Śląska, czy Siemianowice Śląskie można nazwać mianem agresywnych?

Nagranie live’u poświęconego temu raportowi poniżej:


Autor: Patrycja Rudzińska-Szymczyk, Jan Dziekoński