mar 30

Stopa zwrotu z nieruchomości – zobacz jak można na niej zarobić

Stopa zwrotu z inwestycji to pojęcie znane nam wszystkim bardzo dobrze. Jeżeli ktoś choć trochę liznął inwestycji, to słyszał o tym nie raz. Natomiast czym wyróżnia się stopa zwrotu z nieruchomości? Przede wszystkim rynek nieruchomości charakteryzuje się dużą stabilnością, co za tym idzie prognozowana roczna stopa zwrotu jest to zazwyczaj ta realna stopa zwrotu z inwestycji.

Zacznijmy od podstaw, jak obliczana jest stopa zwrotu?

Najprostszy i najpopularniejszy wzór na stopę zwrotu (zwaną też ROI – return on investment) to wyrażona w procentach relacja osiągalnych rocznie zysków z najmu do poniesionych na inwestycję środków (czyli jego zakup i remont).

Stopa zwrotu (ROI) = Roczne zyski / Nakład inwestycyjny

Na przykład inwestycja A przynosząca rocznie 24.000 PLN (średnio 2.000 PLN na miesiąc), na którą wydaliśmy 480.000 PLN, daje zwrot 5% (24/480) – np. jest to mieszkanie dwupokojowe w centrum Warszawy. Ale już inwestycja B przynosząca 18.000 PLN (średnio 1.500 PLN na miesiąc), na którą wydaliśmy 300.000 PLN, daje zwrot 6% (18/300) – np. jest to kawalerka w tym samym bloku, drzwi w drzwi obok pierwszego mieszkania. 

Która z nich będzie lepsza? Skoro kryteria jakościowe są takie same, to ta kawalerka B będzie lepszym rozwiązaniem niż mieszkanie A – rocznie zarobimy o 20% więcej pieniędzy. o 20% lepiej wykorzystamy nasze zgromadzone środki, na które musieliśmy tak długo pracować. To tak jakbyśmy dostali podwyżkę o 20%!

 

Skoro już znamy podstawy, to gdzie szukać nieruchomości inwestycyjnych?

Rynek nieruchomości jest ogromny, aby znaleźć odpowiednie okazje inwestycyjne, trzeba na nim spędzić sporo czasu. Jak zatem znaleźć to czego szukamy i uzyskać oczekiwany zwrot? W internecie jest szeroka ranga ofert, które zapewniają, że ich roczna stopa zwrotu gwarantuje bardzo wysokie ROI. Natomiast, warto czerpać ze sprawdzonych źródeł. Firma Mzuri działa na rynku nieruchomości ponad 20 lat. Oferujemy okazje inwestycyjne zarówno w większych miastach, takich jak Kraków czy Warszawa, ale i mniejszych miejscowościach.