Jak być przygotowanym na każdego najemcę
Wyobraźmy sobie sytuację podczas której spotykają się wynajmujący i Najemca. W perfekcyjnym świecie idealne warunki do zawarcia umowy i satysfakcji obu stron. Jednakże, w rzeczywistości wygląda to zgoła inaczej. Rzadko kiedy oczekiwania obu stron się spotykają na pierwszym spotkaniu. Z czym to się wiąże?
Osoba posiadająca mieszkanie do wynajęcia będzie miała na celu jak największy zysk przy jak najmniejszych nakładach. Natomiast osoba, która planuje wynajem mieszkania szuka lokum w jak najlepszym stanie przy jak najniższym czynszu.
Trzeba pamiętać, że Najemca do najczęściej młody człowiek, który ma niewielkie pojęcie o tym jak dbać o mieszkanie do wynajęcia, które nie należy do niego.W końcu po opuszczeniu domu rodzinnego, to głównie rodzice dbali o takie rzeczy.
Najemca – student
Warto być przygotowanym na najemcę – studenta, który ma tendencję do popełniania błędów, po tym jak zaoferujemy mu mieszkanie na wynajem. Oto kilka z nich:
- opóźnienia w płatnościach za lokal,
- brak świadomości, że regularne sprzątanie zapobiega niszczeniu mieszkania,
- lekceważenie cieknących kranów lub spłuczki, które grożą zalaniem lub zwiększeniem opłat za wodę,
- brak odpowiedzialności za gości w mieszkaniu,
- brak odpowiedzialności za lokal,
- brak świadomości obowiązków jako najemcy zapisanych w umowe i aktach prawnych, np, obowiązek robienia małych napraw podczas kiedy trwa wynajem mieszkania.
Najemca – rodzina z dziećmi
Z drugiej strony mamy najemców – rodziców z dziećmi, którzy często uważają, że zniszczenia, które powodują dzieci są naturalnym aspektem posiadania dzieci tzw. normatywnym zużyciem lokalu, co powoduje, że wynajem mieszkania jest powodem sporów.
Aspekt normatywnego lub ponadnormatywnego zużycia lokalu dotyczy oczywiście wszystkich grup najemców, nie tylko wskazanych powyżej.
W tym zakresie większość najemców uważa, że odpowiedzialność za stan lokalu spoczywa na Właścicielu/inwestorze. Dlatego też często nie przykładają się do dbałości o stan lokalu. a nic bardziej mylnego.
Najemca – obcokrajowcy
Kolejną charakterystyczną grupą najemców są obcokrajowcy. Najemca przyjeżdżający z innego kraju, przyzwyczajony do zasad panujących w nich panujących często nie jest świadomy np., że:
- pobranej kaucji nie zalicza się w poczet płatności za ostatni miesiąc najmu (co jest częstą zasadą stosowaną w innych krajach),
- w Polsce ustawa o ochronie praw lokatora i KC określają jego obowiązki związane z lokalem, który wynajmuje (nasze akty prawne są mu obce),
- wyprowadza się z lokalu pozostawiając np. klucze w skrzynce pocztowej (tak jak robił to dotychczas mieszkając w innym europejskim kraju),
- nie sprząta lokalu przed jego opuszczeniem, ponieważ nigdy tego nie robił (zawarte wcześniej umowy obwarowane były dodatkowym zabezpieczeniem na sprzątanie lokalu po zakończeniu najmu).
W jego świadomości wszystko robi dobrze a brak świadomości i zasad obowiązujących w Polsce może generować problemy i frustrację inwestora.
Warunki, na jakich przeprowadzany jest wynajem mieszkania zmieniają się dość często, dlatego tak ważne jest uświadamianie najemców o bieżących ustaleniach i obowiązkach związanych z umową w sprawie mieszkania na wynajem. Nie tylko najemcy z zagranicy nie mają pojęcia o tym, co kryje aktualny rynek najmu.